Background Image

Historie jazzu

Komu by se nelíbil ladný zvuk saxofonu, který je pro jazz tak typický? Hlavní dopad na vývoj tohoto těžce definovatelného hudebního žánru mělo černošské obyvatelstvo. Jazz je výsledek prolnutí africké a evropské hudební kultury. A kde se vlastně vzal?

Než Spojené státy americké v roce 1808 přijali zákon zakazující dovoz otroků, dostalo se do Ameriky skoro půl milionu Afričanů a s nimi i rozsáhlé hudební tradice spojené s rituály, bojem nebo prací. Černoši, kteří většinou dělali podřadné práce, se utěšovali alespoň hudbou. Podstatnou částí jazzu je improvizace. Důležitými prvky jsou tzv. call-and-response neboli „odpovídačky“, které pocházejí také právě z pracovních nebo bojových afrických písní. Počátky jazzu sahají až k přelomu 19. a 20. století. Na konci 19. století bylo největším centrem vývoje jazzu přístavní město New Orleans. Prolínaly se zde žánry afrických černochů a evropských přistěhovalců. Za zakladatele jazzu je považován Buddy Boldean, který hrál se svojí kapelou v barech a nevěstincích v neworleanské čtvrti Storyville. Doplnil tzv. Ragtime, což je specifický způsob klavírní hry, o bluesové prvky. Tento jeho styl pak dostal název „jass“ podle v té době populární jasmínové voňavky.

Během prohibičního období ve dvacátých letech ve Spojených státech amerických se jazz považoval za nemorální. V tu dobu se styl nejvíce rozvíjel v Chicagu, kde vznikla dvojice Kinga Olivera a Billa Johnsona. Díky vzniku gramofonové desky se jazz rychle rozšířil i do Evropy. Nejvíce k rozvoji na našem kontinentu došlo po první světové válce. Evropským hlavním centrem jazzu byla na konci 20. let Paříž, po ní Berlín a další velká města.

Ve 30. letech v Americe nastala ve městě Kansas éra Swingu. Hudebníci toto město vyhledávali z důvodu příznivější politické situace. V této době se swingová hudba dostala z podřadných barů do koncertních sálů. Hlavním centrem byl New York, který měl silnou tradici černošské hudby.

Během 20. století se vyvinulo mnoho podžánrů jazzu jako například Bebop, Cool jazz, Latin jazz nebo Soul jazz.

Asi nejznámější představitel jazzu je trumpetista a zpěvák Louis Armstrong. Jeho „What a Wonderful World“ zná snad každý. Mezi další významné osobnosti lze určitě zařadit například Milese Davise nebo Franka Sinatru.

U nás se jazzu hlavně věnoval Rudolf Antonín Dvorský nebo také duo Osvobozeného divadla Voskovec a Werich, jejichž skladatelem byl Jaroslav Ježek. Po druhé světové válce to byl Gustav Brom, který byl v čele jazzového orchestru, saxofonista Karel Krautgartner nebo multiinstrumentalista Jiří Stivín. Mezi populární jazzové zpěvačky patřily Jana Jakoubková a Eva Olmerová. Za zmínku stojí i swingový orchestr Karla Vlacha.

Jazz je zkrátka rozsáhlý hudební směr s rozmanitou historií. Zvuky trubek, saxofonů a klarinetů znějí stále po celém světě z jazzových klubů nebo koncertních sálů. Můžete se přesvědčit sami a přidat se k tolika obdivovatelům jazzu.

Michal Husák
Žádné komentáře

Přidat komentář

Odkaz ke změně hesla Vám bude odeslán na email